GMT-18/100A
FUSE 180MA 125V ALARM IND FAST
product image
GMT-18/100A Picture
SeekIC No. : 002998161 Detail
GMT-18/100A: FUSE 180MA 125V ALARM IND FAST
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GMT-18/100A
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: GMT Manufacturer: Cooper Bussmann
Fuse Type: Fast Acting Voltage - Rated: 125VAC, 60VDC
Current: 180mA Package / Case: Alarm Indicator
Size / Dimension: 0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm) Mounting Type: Holder
Propagation Delay Time : 21.5 ns Color: Yellow
Description
Operating Temperature: -
Fuse Type: Fast Acting
Mounting Type: Holder
Manufacturer: Cooper Bussmann
Series: GMT
Voltage - Rated: 125VAC, 60VDC
Package / Case: Alarm Indicator
Size / Dimension: 0.688" L x 0.127" W x 0.810" H (17.48mm x 3.23mm x 20.57mm)
Current: 180mA
Color: Yellow
Parameters:
Technical/Catalog InformationGMT-18/100A
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 180mA
Voltage - Rated 125V
Package / CaseCartridge
Fuse TypeFast Acting, Short Time Lag
Mounting TypeHolder
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GMT 18 100A