GNR20BHZ
Solid State Relays 90-140 VAC
product image
GNR20BHZ Picture
SeekIC No. : 0091401 Detail
GNR20BHZ: Solid State Relays 90-140 VAC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GNR20BHZ
Mfg:
Crouzet
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product Type : Industrial Mount Control Voltage Range : 90 VAC to 140 VAC
Load Voltage Rating : 48 VAC to 600 VAC Load Current Rating : 20 A
Output Device : SCR
Description
Mounting Style :
Contact Form :
Package / Case :
Product Type : Industrial Mount
Output Device : SCR
Load Current Rating : 20 A
Control Voltage Range : 90 VAC to 140 VAC
Load Voltage Rating : 48 VAC to 600 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationGNR20BHZ
VendorCrouzet C/O BEI Systems and Sensor Company
CategoryRelays
Mounting TypeDIN Rail
Termination StyleScrew Terminal
Package / CaseModule
CircuitSPST-NO (1 Form A)
Load Current20A
Voltage - Input90 ~ 140VAC
Voltage - Load48 ~ 600 V