GQM1885C1H560JB01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 56pF 50volts C0G 5%
product image
GQM1885C1H560JB01D Picture
SeekIC No. : 00814373 Detail
GQM1885C1H560JB01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 56pF 50volts C0G 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GQM1885C1H560JB01D
Quick Details
Capacitance : 560 pF Tolerance : 5 %
Description
Tolerance : 5 %
Case Code - mm : 1608
Capacitance : 560 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGQM1885C1H560JB01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance56pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingDigi-Reel?
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C