GQM2195C2E150GB12D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0805 15pF 250volts C0G 2%
product image
GQM2195C2E150GB12D Picture
SeekIC No. : 00879824 Detail
GQM2195C2E150GB12D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0805 15pF 250volts C0G 2%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GQM2195C2E150GB12D
Mfg:
Murata
Quick Details
Capacitance : 150 pF Tolerance : 2 %
Voltage Rating : 250 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : Low ESR MLCCs
Packaging : Reel
Description
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Voltage Rating : 250 Volts
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Product : Low ESR MLCCs
Capacitance : 150 pF
Tolerance : 2 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationGQM2195C2E150GB12D
VendorMurata Electronics North America
CategoryCapacitors
Capacitance15pF
Voltage - Rated 250V
Tolerance±2%
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C