GRM1555C1H1R1CZ01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 1.1pF 50volt C0G +/-0.25pF
product image
GRM1555C1H1R1CZ01D Picture
SeekIC No. : 00940086 Detail
GRM1555C1H1R1CZ01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 1.1pF 50volt C0G +/-0.25pF
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM1555C1H1R1CZ01D
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1.1 pF Tolerance : 0.25 pF
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Case Code - in : 0402
Case Code - mm : 1005
Product : General Type MLCCs
Tolerance : 0.25 pF
Capacitance : 1.1 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM1555C1H1R1CZ01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.1pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±0.25pF
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C