GRM1555C1H750JZ01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 75PF 50V 5%
product image
GRM1555C1H750JZ01D Picture
SeekIC No. : 00819555 Detail
GRM1555C1H750JZ01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 75PF 50V 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM1555C1H750JZ01D
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 75 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 75 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM1555C1H750JZ01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance75pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C