GRM155R61A105KE15D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 1uF 10volts X5R 10%
product image
GRM155R61A105KE15D Picture
SeekIC No. : 00805135 Detail
GRM155R61A105KE15D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0402 1uF 10volts X5R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM155R61A105KE15D
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 10 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0402 Case Code - mm : 1005
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 10 Volts
Capacitance : 1 uF
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Description
The GRM155R61A105KE15D is designed as one kind of chip monolithic ceramic capacitor.It is one mumber of the GRM155R61A105K family.The dimension of this part can be summarized as:(1)L:1.0+/-0.05 mm;(2)W:0.5+/-0.05 mm;(3)T:0.5+/-0.05 mm.And the Cap,DF,IR can be summarized as:(1)capacitance, DF:1kHz,0.5Vrms;(2)IR:10V,60s;(3)item:spec;(4)cap.[F]:0.9 to 1.1;(5)DF:0.1 max;(6)IR[M ohm]:100 min.If you want to know more information such as the capacitance-DC voltage characteristics or the capacitance-temperature characteristics of the GRM155R61A105KE15D,please download the datasheet(GRM155R61A105K) in www.seekdatasheet.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM155R61A105KE15D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
Package / Case0402 (1005 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C