GRM188R60J475KE19D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 4.7uF 6.3volts X5R 10%
product image
GRM188R60J475KE19D Picture
SeekIC No. : 00808867 Detail
GRM188R60J475KE19D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0603 4.7uF 6.3volts X5R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM188R60J475KE19D
Quick Details
Capacitance : 4.7 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 6.3 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0603 Case Code - mm : 1608
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Case Code - mm : 1608
Capacitance : 4.7 uF
Voltage Rating : 6.3 Volts
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Description
The GRM188R60J475KE19D is designed as one kind of chip monolithic ceramic capacitor.It is one mumber of the GRM188R60J475K family.The dimension of this part can be summarized as:(1)L:1.6+/-0.1 mm;(2)W:0.8+/-0.1 mm;(3)T:0.8+/-0.1 mm.And the Cap,DF,IR can be summarized as:(1)capacitance, DF:1kHz,0.5Vrms;(2)IR:6.3V,60s;(3)item:spec;(4)cap.[F]:4.23 to 5.17;(5)DF:0.1 max;(6)IR[M ohm]:10.6 min.If you want to know more information such as the capacitance-DC voltage characteristics or the capacitance-temperature characteristics of the GRM188R60J475KE19D,please download the datasheet in www.seekic.com and www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM188R60J475KE19D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance4.7F
Voltage - Rated 6.3V
Tolerance±10%
Package / Case0603 (1608 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C