GRM2195C1H752JA01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0.0075uF 50Volts C0G 0.05
product image
GRM2195C1H752JA01D Picture
SeekIC No. : 00812904 Detail
GRM2195C1H752JA01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0.0075uF 50Volts C0G 0.05
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM2195C1H752JA01D
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 7500 pF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Capacitance : 7500 pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM2195C1H752JA01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance7500pF
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C