GRM219R61A105KC01D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0805 1.0uF 10volt X5R +/-10%
product image
GRM219R61A105KC01D Picture
SeekIC No. : 00944124 Detail
GRM219R61A105KC01D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 0805 1.0uF 10volt X5R +/-10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM219R61A105KC01D
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 10 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 0805 Case Code - mm : 2012
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 0805
Case Code - mm : 2012
Voltage Rating : 10 Volts
Capacitance : 1 uF
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM219R61A105KC01D
VendorMurata Electronics North America
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±10%
Package / Case0805 (2012 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C