GRM219R61A105MA01D
CAP CER 1UF 10V 20% X5R 0805
product image
GRM219R61A105MA01D Picture
SeekIC No. : 002939019 Detail
GRM219R61A105MA01D: CAP CER 1UF 10V 20% X5R 0805
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM219R61A105MA01D
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 1.0µF Voltage - Rated: 10V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X5R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 10V
Temperature Coefficient: X5R
Operating Temperature: -55°C ~ 85°C
Tolerance: ±20%
Thickness (Max): 0.037" (0.95mm)
Capacitance: 1.0µF
Package / Case: 0805 (2012 Metric)
Size / Dimension: 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: GRM
Manufacturer: Murata Electronics North America
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM219R61A105MA01D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 10V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX5R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-