GRM319R71C105KC11D
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 1.0uF 16volt X7R +/-10%
product image
GRM319R71C105KC11D Picture
SeekIC No. : 00948231 Detail
GRM319R71C105KC11D: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 1.0uF 16volt X7R +/-10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM319R71C105KC11D
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 1 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 16 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 16 Volts
Case Code - in : 1206
Case Code - mm : 3216
Capacitance : 1 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM319R71C105KC11D
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.0F
Voltage - Rated 16V
Tolerance±10%
Package / Case1206 (3216 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C