GRM31CR71H225KA88L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 2.2uF 50volts X7R 10%
product image
GRM31CR71H225KA88L Picture
SeekIC No. : 00815074 Detail
GRM31CR71H225KA88L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1206 2.2uF 50volts X7R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM31CR71H225KA88L
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Description
Voltage Rating : 50 Volts
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 2.2 uF
Description
GRM31CR71H225KA88L has five unique features:(1)terminations are made of metal highly resistant to migration;(2)the GRM series is a complete line of chip ceramic capacitors in 6.3V, 10V, 16V, 25V, 50V, 100V, 200V and 500V ratings. These capacitors have temperature characteristics ranging from C0G to Y5V;(3)a wide selection of sizes is available, from the miniature LxWxT: 1.0x0.5x0.5mm to LxWxT: 3.2x1.6x1.15mm.GRM18, 21 and GRM31 types are suited to flow and reflow soldering. GRM15 type is applied to only reflow soldering;(4)stringent dimensional tolerances allow highly reliable, high speed automatic chip placement on PCBs;(5)the GRM series is available in paper or plastic embossed tape and reel packaging for automatic placement. Bulk case packaging is also available for GRM15, GRM18 and GRM21.
There are some specifications of GRM31CR71H225KA88L:(1):insulation resistance is more than 10,000 Mohms or 500 ohms .F(whichever is smaller);(2):solderability of termination: 75% of the terminations are to be soldered evenly and continuously.
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM31CR71H225KA88L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±10%
Package / Case1206 (3216 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C