GRM32ER61E226KE15L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 22uF 25volts X5R 10%
product image
GRM32ER61E226KE15L Picture
SeekIC No. : 00814522 Detail
GRM32ER61E226KE15L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 22uF 25volts X5R 10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM32ER61E226KE15L
Mfg:
Murata
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Capacitance : 22 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 25 Volts Temperature Coefficient / Code : X5R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Product : General Type MLCCs
Capacitance : 22 uF
Voltage Rating : 25 Volts
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Temperature Coefficient / Code : X5R
Operating Temperature Range : - 55 C to + 85 C
Description
The GRM32ER61E226KE15L evaluation board is a fully assembled and tested circuit board. It outputs a preset or adjustable voltage and up to 2A of continuous current. The evaluation board of GRM32ER61E226KE15L requires an input voltage from 4.5V to 16V. The output voltage is preset and can be adjusted from 0.8V to VIN0.4V.The GRM32ER61E226KE15L circuit features include: current limit,short circuit protection, input under voltage lock out internal soft start and thermal shut down.GRM32ER61E226KE15L operates at a fixed 500kHz switching frequency. The current mode control and integrated internal MOSFET minimize component count, board area and total cost.
GRM32ER61E226KE15L has eight unique features:(1)4.5V to 16V operating input voltage range;(2)output voltage was preset to 3.3V, adjustable down to 0.8V;(3)2A continuous output current;(4)fixed 500kHz PWM operation;(5)internal soft start;(6)cycle-by-cycle current limit;(7)short-circuit protection;(8)thermal shutdown.Meanwhile,it has various applications:(1)point of load DC/DC conversion;(2)PCIe graphics cards;(3)set top boxes;(4)DVD drives and HDD;(5)LCD panels;(6)cable modems;(7)telecom/networking/datacom equipment.
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM32ER61E226KE15L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance22F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX5R
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C