GRM32RR71E225KC01L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 2.2uF 25volt X7R +/-10%
product image
GRM32RR71E225KC01L Picture
SeekIC No. : 00940289 Detail
GRM32RR71E225KC01L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 1210 2.2uF 25volt X7R +/-10%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM32RR71E225KC01L
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 2.2 uF Tolerance : 10 %
Voltage Rating : 25 Volts Temperature Coefficient / Code : X7R
Case Code - in : 1210 Case Code - mm : 3225
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Tolerance : 10 %
Temperature Coefficient / Code : X7R
Capacitance : 2.2 uF
Product : General Type MLCCs
Voltage Rating : 25 Volts
Case Code - in : 1210
Case Code - mm : 3225
Description
The GRM32RR71E225KC01L is designed as one kind of monolithic ceramic capacitor. The dimensions of the GRM32RR71E225KC01L can be summarized as:(1)Length L: 1.60mm±0.10mm;(2)Width W: 0.80mm±0.10mm;(3)Thickness T: 0.80mm±0.10mm;(4)Electrode e: 0.20 to 0.50mm;(5)Electrode Gap g (min.): 0.50mm.
The rated value of the GRM32RR71E225KC01L can be summarized as:(1)TC Code: 5 C;(2)TC Code (Standard): C0G (EIA);(3)Capacitance Change: 0±30 ppm/°C;(4)Capacitance: 100pF ± 5%;(5)Rated Voltage: 50 Vdc. Please approve this product specifications or transact the approval sheet for product specifications before ordering. If you want to know more information such as the electrical characteristics about the GRM32RR71E225KC01L, please download the datasheet in www.seekic.com or www.chinaicmart.com .
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM32RR71E225KC01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 25V
Tolerance±10%
Package / Case1210 (3225 metric)
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C