GRM43DR71H155MA01L
CAP CER 1.5UF 50V 20% X7R 1812
product image
GRM43DR71H155MA01L Picture
SeekIC No. : 002937535 Detail
GRM43DR71H155MA01L: CAP CER 1.5UF 50V 20% X7R 1812
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM43DR71H155MA01L
Capacitance: 1.5µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.087" (2.20mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1.5µF
Thickness (Max): 0.087" (2.20mm)
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM43DR71H155MA01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-