GRM43RR72A184KA01L
CAP CER 0.18UF 100V 10% X7R 1812
product image
GRM43RR72A184KA01L Picture
SeekIC No. : 002933798 Detail
GRM43RR72A184KA01L: CAP CER 0.18UF 100V 10% X7R 1812
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM43RR72A184KA01L
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 0.18µF Voltage - Rated: 100V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.071" (1.80mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Failure Rate: -
Tolerance: ±10%
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 100V
Thickness (Max): 0.071" (1.80mm)
Capacitance: 0.18µF
Package / Case: 1812 (4532 Metric)
Size / Dimension: 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Packaging: Cut Tape (CT)
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM43RR72A184KA01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance0.18F
Voltage - Rated 100V
Tolerance±10%
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-