GRM55R5C1H363JD01L
Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2220 36000pF 50volt C0G +/-5%
product image
GRM55R5C1H363JD01L Picture
SeekIC No. : 00944812 Detail
GRM55R5C1H363JD01L: Multilayer Ceramic Capacitors (MLCC) - SMD/SMT 2220 36000pF 50volt C0G +/-5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM55R5C1H363JD01L
Mfg:
Murata
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Capacitance : 0.036 uF Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Case Code - in : 2220 Case Code - mm : 5750
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Product : General Type MLCCs
Packaging : Reel
Description
Tolerance : 5 %
Voltage Rating : 50 Volts
Temperature Coefficient / Code : C0G (NP0)
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Product : General Type MLCCs
Case Code - in : 2220
Case Code - mm : 5750
Capacitance : 0.036 uF
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM55R5C1H363JD01L
VendorMurata Electronics North America
CategoryCapacitors
Capacitance0.036F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±5%
Package / Case2220 (5750 metric)
Temperature CoefficientC0G, NP0
PackagingTape & Reel (TR)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C