GRM55RR71H155MA01L
CAP CER 1.5UF 50V 20% X7R 2220
product image
GRM55RR71H155MA01L Picture
SeekIC No. : 002939092 Detail
GRM55RR71H155MA01L: CAP CER 1.5UF 50V 20% X7R 2220
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRM55RR71H155MA01L
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: GRM Manufacturer: Murata Electronics North America
Capacitance: 1.5µF Voltage - Rated: 50V
Dimensions : 120.4 mm L Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: X7R Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension: 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) Height - Seated (Max): -
Thickness: - Thickness (Max): 0.079" (2.00mm)
Lead Spacing: - Features: -
Packaging: Digi-Reel®Alternate Packaging
Description
Mounting Type: Surface Mount, MLCC
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Applications: General Purpose
Ratings: -
Height - Seated (Max): -
Thickness: -
Lead Spacing: -
Features: -
Failure Rate: -
Temperature Coefficient: X7R
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Capacitance: 1.5µF
Thickness (Max): 0.079" (2.00mm)
Package / Case: 2220 (5750 Metric)
Size / Dimension: 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Series: GRM
Manufacturer: Murata Electronics North America
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRM55RR71H155MA01L
VendorMurata Electronics North America (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance1.5F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Temperature CoefficientX7R
PackagingDigi-Reel?
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing-