GRS-2011-2500
Rocker Switches & Paddle Switches SPST 16A GLOSS BLK
product image
GRS-2011-2500 Picture
SeekIC No. : 002629367 Detail
GRS-2011-2500: Rocker Switches & Paddle Switches SPST 16A GLOSS BLK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-2011-2500
Mfg:
CW Industries
Quick Details
Contact Form : SPST Switch Function : ON - NONE - OFF
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Actuator : Rocker Mounting Style : Panel
Illumination : Not Illuminated
Description
Power Rating :
Color :
Terminal Seal :
Contact Plating :
Illumination Color :
Actuator : Rocker
Mounting Style : Panel
Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Contact Form : SPST
Switch Function : ON - NONE - OFF
Current Rating : 16 A
Voltage Rating DC : 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-2011-2500
VendorCW Industries
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPST
Switch FunctionOn-Off
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions28.58mm x 13.97mm