GRS-2012-2503
Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 16A GLOSS BLK
product image
GRS-2012-2503 Picture
SeekIC No. : 002629261 Detail
GRS-2012-2503: Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 16A GLOSS BLK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-2012-2503
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - NONE - OFF
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Switch Function : ON - NONE - OFF
Contact Form : SPDT
Current Rating : 16 A
Voltage Rating DC : 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-2012-2503
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions28.58mm x 13.97mm