GRS-2013A-2401
Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 16A MATTE WHT
product image
GRS-2013A-2401 Picture
SeekIC No. : 002626456 Detail
GRS-2013A-2401: Rocker Switches & Paddle Switches SPDT 16A MATTE WHT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-2013A-2401
Mfg:
CW Industries
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - OFF - ON
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Contact Form : SPDT
Current Rating : 16 A
Switch Function : ON - OFF - ON
Voltage Rating DC : 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-2013A-2401
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .250" (6.3mm)
Panel Cutout Dimensions28.58mm x 13.97mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GRS 2013A 2401