GRS-4012-0047
Rocker Switches & Paddle Switches 16A SPDT ON/ON
product image
GRS-4012-0047 Picture
SeekIC No. : 002626489 Detail
GRS-4012-0047: Rocker Switches & Paddle Switches 16A SPDT ON/ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-4012-0047
Mfg:
CW Industries
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - NONE - ON
Current Rating : 16 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Actuator : Rocker Mounting Style : Panel
Contact Plating : Silver Illumination : Not Illuminated
Description
Power Rating :
Color :
Terminal Seal :
Illumination Color :
Switch Function : ON - NONE - ON
Actuator : Rocker
Mounting Style : Panel
Termination Style : Quick Connect
Contact Plating : Silver
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Contact Form : SPDT
Current Rating : 16 A
Voltage Rating DC : 14 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-4012-0047
VendorCW Industries
CategorySwitches
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-On
Contact Rating @ Voltage16A @ 125VAC
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions19.20mm x 12.90mm