GRS-4013A-0008
Rocker Switches & Paddle Switches 13A SPDT ON/OFF/ON
product image
GRS-4013A-0008 Picture
SeekIC No. : 002626511 Detail
GRS-4013A-0008: Rocker Switches & Paddle Switches 13A SPDT ON/OFF/ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-4013A-0008
Quick Details
Contact Form : SPDT Switch Function : ON - OFF - ON
Current Rating : 13 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Actuator : Rocker Color : Black
Mounting Style : Panel Illumination : Not Illuminated
Terminal Seal :
Contact Plating :
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Color : Black
Contact Form : SPDT
Switch Function : ON - OFF - ON
Voltage Rating DC : 14 V
Current Rating : 13 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-4013A-0008
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Contact Rating @ Voltage13A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions19.20mm x 12.90mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GRS 4013A 0008