GRS-4023A-0009
Rocker Switches & Paddle Switches 13A DPDT ON/OFF/ON
product image
GRS-4023A-0009 Picture
SeekIC No. : 002626485 Detail
GRS-4023A-0009: Rocker Switches & Paddle Switches 13A DPDT ON/OFF/ON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GRS-4023A-0009
Quick Details
Contact Form : DPDT Switch Function : ON - OFF - ON
Current Rating : 13 A Voltage Rating AC : 250 V
Voltage Rating DC : 14 V Termination Style : Quick Connect
Mounting Style : Panel
Contact Form : DPDT
Termination Style : Quick Connect
Illumination : Not Illuminated
Voltage Rating AC : 250 V
Color : Black
Switch Function : ON - OFF - ON
Voltage Rating DC : 14 V
Current Rating : 13 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationGRS-4023A-0009
Mounting TypePanel Mount, Snap-In
CircuitDPDT
Switch FunctionOn-Off-On
Contact Rating @ Voltage13A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .187" (4.7mm)
Panel Cutout Dimensions19.20mm x 12.90mm
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names GRS 4023A 0009