GS4.70F300QP
Tactile & Jog Switches SEALED 4.7MM 300G
product image
GS4.70F300QP Picture
SeekIC No. : 002649044 Detail
GS4.70F300QP: Tactile & Jog Switches SEALED 4.7MM 300G
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GS4.70F300QP
Mfg:
E-Switch
Quick Details
Operating Force : 300 gf Current Rating : 30 mA
Voltage Rating DC : 12 V Ground Terminal : No
Contact Form : SPST Mounting Style : Through Hole
Stem Height : 0.9 mm Illumination : Not Illuminated
Description
Actuator :
Voltage Rating AC :
Power Rating :
Switch Function :
Mounting Direction :
Color :
Illumination Color :
Packaging :
Contact Form : SPST
Illumination : Not Illuminated
Ground Terminal : No
Voltage Rating DC : 12 V
Mounting Style : Through Hole
Operating Force : 300 gf
Stem Height : 0.9 mm
Current Rating : 30 mA
Parameters:
Technical/Catalog InformationGS4.70F300QP
VendorE-Switch
CategorySwitches
Actuator TypeStandard
CircuitSPST-NO
Contact Rating @ Voltage0.05A @ 50VDC
Mounting TypeThrough Hole
Operating Force300gf
OrientationVertical
Outline7.20mm x 7.20mm