GSIB1560
Features: • Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0• This series is UL listed under Recognized Component Index, file number E54214.• High case dielectric strength of 2500 VRMS• Ideal for printed circuit boards• Glass passivated ch...
product image
GSIB1560 Picture
SeekIC No. : 004356523 Detail
GSIB1560: Features: • Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0• This series is UL listed under Recognized Component Index, file number E54214.• High case...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GSIB1560
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Plastic package has Underwriters Laboratory Flammability Classification 94V-0
• This series is UL listed under Recognized Component Index, file number E54214.
• High case dielectric strength of 2500 VRMS
• Ideal for printed circuit boards
• Glass passivated chip junction
• High surge current capability
• High temperature soldering guaranteed: 260°C/10 seconds, 0.375 (9.5mm) lead length, 5lbs. (2.3kg) tension
Specifications
Parameter Symbol GSIB1520 GSIB1540 GSIB1560 GSIB1580 Units
Maximum Recurrent Peak Reverse Voltage VRRM 200 400 600 800 V
Maximum RMS Voltage VRMS 140 280 420 560 V
Maximum DC Blocking Voltage VDC 200 400 600 800 V
Maximum average forward rectified TC = 100°C
output current at TA = 25°C
IF(AV) 15(1)
3.5(2)
A
Peak Forward Surge Current, 8.3 ms Single
Half Sine-wave Superimposed on Rated
Load (JEDEC method )
IFSM 300 A