GU1021S26
POT 2W TEN TURN WW 1K OHM
product image
GU1021S26 Picture
SeekIC No. : 003619933 Detail
GU1021S26: POT 2W TEN TURN WW 1K OHM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GU1021S26
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: GU Manufacturer: Precision Electronic Components Ltd
Resistance (Ohms): 1k Power (Watts): 2W
Tolerance: ±5% Settling Time : 16 us (Typ)
Temperature Coefficient: - Number of Turns: 10
Rotation: 3600° Adjustment Type: Side Adjustment
Resistive Material: Wirewound Termination Style: Solder Lug
Actuator Length: 0.812" (20.62mm) Actuator Type: Slotted Shaft
Actuator Diameter: 0.250" (6.35mm) Size - Body: Round - 0.875" Dia x 0.750" L (22.22mm x 19.05mm)
Mounting Type: Panel Mount
Description
Temperature Coefficient: -
Adjustment Type: Side Adjustment
Packaging: Bulk
Actuator Type: Slotted Shaft
Resistance (Ohms): 1k
Resistive Material: Wirewound
Termination Style: Solder Lug
Actuator Diameter: 0.250" (6.35mm)
Mounting Type: Panel Mount
Power (Watts): 2W
Tolerance: ±5%
Number of Turns: 10
Rotation: 3600°
Actuator Length: 0.812" (20.62mm)
Size - Body: Round - 0.875" Dia x 0.750" L (22.22mm x 19.05mm)
Manufacturer: Precision Electronic Components Ltd
Series: GU
Parameters:
Technical/Catalog InformationGU1021S26
VendorPrecision Electronic Components Ltd
CategoryPotentiometers, Variable Resistors
Resistance In Ohms1.00K
Power (Watts)2W
Number of Turns10
Adjustment TypeSide Adjustment
Tolerance±5%
Package / CaseRound - 0.875" Dia x 0.750" H (22.23mm x 19.05mm)
Termination StyleSolder Lug
Actuator Diameter6.34mm
Actuator Length20.62mm