GUO40-12NO1
Bridge Rectifiers 40 Amps 1200V
product image
GUO40-12NO1 Picture
SeekIC No. : 00135453 Detail
GUO40-12NO1: Bridge Rectifiers 40 Amps 1200V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GUO40-12NO1
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Three Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 390 A Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA Maximum Operating Temperature : + 150 C
Length : 35 mm Width : 5.5 mm
Height : 26.5 mm Mounting Style : Through Hole
Package / Case : GUFP
Description
Maximum RMS Reverse Voltage :
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Packaging :
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Mounting Style : Through Hole
Forward Voltage Drop : 1.1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 50 uA
Product : Three Phase Bridge
Peak Reverse Voltage : 1200 V
Max Surge Current : 390 A
Length : 35 mm
Width : 5.5 mm
Height : 26.5 mm
Package / Case : GUFP
Parameters:
Technical/Catalog InformationGUO40-12NO1
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Three Phase
Package / Case*
PackagingTube
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedStandard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
Current - DC Forward (If)40A
Voltage - Peak Reverse (Max)1200V