GWM160-0055X1-SL
Discrete Semiconductor Modules 160 Amps 55V
product image
GWM160-0055X1-SL Picture
SeekIC No. : 00139307 Detail
GWM160-0055X1-SL: Discrete Semiconductor Modules 160 Amps 55V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
GWM160-0055X1-SL
Mfg:
Ixys
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Packaging : Box
Description
Product :
Type :
Mounting Style :
Package / Case :
Packaging : Box
Parameters:
Technical/Catalog InformationGWM160-0055X1-SL
VendorIXYS
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET Polarity6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Drain to Source Voltage (Vdss)55V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C150A
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.3 mOhm @ 100A, 10V
Input Capacitance (Ciss) @ Vds -
Power - Max-
PackagingTube
Gate Charge (Qg) @ Vgs105nC @ 10V