H2PXH-1006M
DIP CABLE - HDP10H/AE10M/X
product image
H2PXH-1006M Picture
SeekIC No. : 002884558 Detail
H2PXH-1006M: DIP CABLE - HDP10H/AE10M/X
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H2PXH-1006M
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Assmann WSW Components
Connector Type: DIP to Cable Dimensions : 6.05 cm W x 180.34 cm H
Number of Positions: 10 Number of Rows: 2
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm) Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00") Features: -
Color: Multiple, Ribbon Shielding: Unshielded
Usage: Socket (0.3"), Board In Cable Termination: IDC
Contact Finish: Gold
Description
Series: -
Number of Rows: 2
Features: -
Cable Termination: IDC
Connector Type: DIP to Cable
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Manufacturer: Assmann WSW Components
Number of Positions: 10
Shielding: Unshielded
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00")
Color: Multiple, Ribbon
Usage: Socket (0.3"), Board In
Parameters:
Technical/Catalog InformationH2PXH-1006M
VendorAssmann Electronics Inc (VA)
CategoryCable Assemblies
Connector TypeDIP to Cable
Number of Positions 10
Number of Rows2
Features-
ColorMultiple, Ribbon
Length6.0" (152.4mm)
UsageSocket (0.3"), Board In
ShieldingUnshielded
Cable TerminationIDC
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)