H5N2001LS
Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Item Symbol Ratings Unit Drain to source voltage VDSS 200 V GGate to source voltage VGSS ±30 V Drain current ID 20 A Drain peak current ...
product image
H5N2001LS Picture
SeekIC No. : 004357658 Detail
H5N2001LS: Features: • Low on-resistance• Low leakage current• High speed switchingSpecifications Item Symbol Ratings Unit Drain to source voltage VDSS 200 V GG...
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H5N2001LS
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Features:
• Low on-resistance
• Low leakage current
• High speed switching
Specifications
Item
Symbol
Ratings
Unit
Drain to source voltage
VDSS
200
V
GGate to source voltage
VGSS
±30
V
Drain current
ID
20
A
Drain peak current
ID(pulse)Note1
80
A
Body to drain diode reverse drain current
IDR
20
Body to drain diode reverse drain peak current
IDR (pulse)Note1
80
Avalanche current
IAPNote 3
Channel dissipation
Pch Note 2
75
W
Channel to case Thermal Impedance
ch-c
1.67
/W
Channel temperature
Tch
150
Storage temperature
Tstg
55 to +150
Notes: 1. PW 10 µs, duty cycle 1%