H6MMS-6006G
DIP CABLE - HDM60S/AE60G/HDM60S
product image
H6MMS-6006G Picture
SeekIC No. : 002884525 Detail
H6MMS-6006G: DIP CABLE - HDM60S/AE60G/HDM60S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H6MMS-6006G
  • Unit Price
  • Negotiable
Number of Positions: 60 Number of Rows: 2
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm) Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00") Features: -
Color: Gray, Ribbon Shielding: Unshielded
Usage: Socket (0.1"), Board In Cable Termination: IDC
Contact Finish: Tin
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Manufacturer: Assmann WSW Components
Connector Type: DIP to DIP
Number of Positions: 60
Shielding: Unshielded
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00")
Color: Gray, Ribbon
Usage: Socket (0.1"), Board In
Parameters:
Technical/Catalog InformationH6MMS-6006G
Connector TypeDIP to DIP
Number of Positions 60
Number of Rows2
Features-
ColorGray, Ribbon
Length6.0" (152.4mm)
UsageSocket (0.1"), Board In
Cable TerminationIDC
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)