H6PPS-1006G
DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S
product image
H6PPS-1006G Picture
SeekIC No. : 002880043 Detail
H6PPS-1006G: DIP CABLE - HDP10S/AE10G/HDP10S
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H6PPS-1006G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Assmann WSW Components
Connector Type: DIP to DIP Data Rate : 9.6 Kbps, 115.2 Kbps
Number of Positions: 10 Number of Rows: 2
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm) Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00") Features: -
Color: Gray, Ribbon Shielding: Unshielded
Usage: Socket (0.3"), Board In Cable Termination: IDC
Contact Finish: Tin
Description
Series: -
Number of Rows: 2
Features: -
Contact Finish Thickness: -
Cable Termination: IDC
Contact Finish: Tin
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Manufacturer: Assmann WSW Components
Number of Positions: 10
Connector Type: DIP to DIP
Shielding: Unshielded
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00")
Color: Gray, Ribbon
Usage: Socket (0.3"), Board In
Parameters:
Technical/Catalog InformationH6PPS-1006G
VendorAssmann Electronics Inc (VA)
CategoryCable Assemblies
Connector TypeDIP to DIP
Number of Positions 10
Number of Rows2
Features-
ColorGray, Ribbon
Length6.0" (152.4mm)
UsageSocket (0.3"), Board In
ShieldingUnshielded
Contact Finish Thickness-
Cable TerminationIDC
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)