H8PPH-1006G
DIP CABLE - HDP10H/AE10G/HDP10H
product image
H8PPH-1006G Picture
SeekIC No. : 002884542 Detail
H8PPH-1006G: DIP CABLE - HDP10H/AE10G/HDP10H
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
H8PPH-1006G
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Assmann WSW Components
Connector Type: DIP to DIP, Reversed Dimensions : 6.05 cm W x 180.34 cm H
Number of Positions: 10 Number of Rows: 2
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm) Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00") Features: -
Color: Gray, Ribbon Shielding: Unshielded
Usage: Socket (0.3"), Board In Cable Termination: IDC
Contact Finish: Gold
Description
Series: -
Number of Rows: 2
Features: -
Cable Termination: IDC
Pitch - Connector: 0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable: 0.050" (1.27mm)
Manufacturer: Assmann WSW Components
Number of Positions: 10
Connector Type: DIP to DIP, Reversed
Shielding: Unshielded
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Length: 0.500' (152.40mm, 6.00")
Color: Gray, Ribbon
Usage: Socket (0.3"), Board In
Parameters:
Technical/Catalog InformationH8PPH-1006G
VendorAssmann Electronics Inc (VA)
CategoryCable Assemblies
Number of Positions 10
Number of Rows2
Features-
ColorGray, Ribbon
Length6.0" (152.4mm)
UsageSocket (0.3"), Board In
ShieldingUnshielded
Cable TerminationIDC
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)