HAF1002-90STL
MOSFET P-CH 60V 15A 4LDPAK
product image
HAF1002-90STL Picture
SeekIC No. : 003433885 Detail
HAF1002-90STL: MOSFET P-CH 60V 15A 4LDPAK
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HAF1002-90STL
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: - Manufacturer: Renesas Electronics America
FET Type: MOSFET P-Channel, Metal Oxide Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): - FET Feature: Logic Level Gate
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V Continuous Drain Current : 15 A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): - Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 15A
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: - Current - Collector Cutoff (Max): -
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 90 mOhm @ 7.5A, 10V DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Vgs(th) (Max) @ Id: - Gate Charge (Qg) @ Vgs: -
Frequency - Transition: - Input Capacitance (Ciss) @ Vds: -
Power - Max: 50W Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SC-83 Supplier Device Package: 4-LDPAK
Description
Series: -
Transistor Type: -
Current - Collector (Ic) (Max): -
FET Feature: Logic Level Gate
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max): -
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic: -
Current - Collector Cutoff (Max): -
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce: -
Frequency - Transition: -
Mounting Type: Surface Mount
Input Capacitance (Ciss) @ Vds: -
FET Type: MOSFET P-Channel, Metal Oxide
Drain to Source Voltage (Vdss): 60V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Gate Charge (Qg) @ Vgs: -
Power - Max: 50W
Vgs(th) (Max) @ Id: -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25° C: 15A
Manufacturer: Renesas Electronics America
Rds On (Max) @ Id, Vgs: 90 mOhm @ 7.5A, 10V
Package / Case: SC-83
Supplier Device Package: 4-LDPAK
Parameters:
Technical/Catalog InformationHAF1002-90STL
VendorRenesas Technology America
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Mounting TypeThrough Hole
FET PolarityP-Channel
Power - Max50W