HB12-1.7-AG
Linear and Switching Power Supplies 12V 1.7A
product image
HB12-1.7-AG Picture
SeekIC No. : 002758161 Detail
HB12-1.7-AG: Linear and Switching Power Supplies 12V 1.7A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HB12-1.7-AG
Mfg:
Power-One
  • Qty
  • 0~1
  • 1~5
  • 5~10
Quick Details
Product : Linear Supplies Commercial/Medical : Commercial
Output Power Rating : 20 W Input Voltage : 100 VAC to 264 VAC
Number of Outputs : 1 Output Voltage (Channel 1) : 12 VDC
Output Current (Channel 1) : 1.7 A Mounting Style : Chassis
Dimensions : 5.62 in L x 4.87 in W
Description
Output Voltage (Channel 2) :
Output Current (Channel 2) :
Output Voltage (Channel 3) :
Output Current (Channel 3) :
Number of Outputs : 1
Output Voltage (Channel 1) : 12 VDC
Mounting Style : Chassis
Commercial/Medical : Commercial
Product : Linear Supplies
Output Current (Channel 1) : 1.7 A
Output Power Rating : 20 W
Input Voltage : 100 VAC to 264 VAC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHB12-1.7-AG
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)20W
Voltage - Output12V
Voltage - Input100, 120, 220 & 240VAC
Power Supply TypeLinear, Regulated (Open Frame)
1st Output12 VDC @ 1.7A