HBC18DREI-S93
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET
product image
HBC18DREI-S93 Picture
SeekIC No. : 003094399 Detail
HBC18DREI-S93: CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HBC18DREI-S93
Quick Details
Series: - Configuration : IGBT-Inverter
Manufacturer: Sullins Connector Solutions Card Type: Non Specified - Dual Edge
Gender: Female Number of Positions/Bay/Row: 18
Number of Positions: 36 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Contact Material: Beryllium Copper
Flange Feature: Top Mount Opening, Threaded Insert, 4-40
Parameters:
Technical/Catalog InformationHBC18DREI-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Solder Eyelet
FeaturesFlange
Number of Positions 36
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue