HBD060YGE-A
DC/DC Converters 18-36Vin 12/15Aout 5.0/3.3Vout 4.54Ain
product image
HBD060YGE-A Picture
SeekIC No. : 002731246 Detail
HBD060YGE-A: DC/DC Converters 18-36Vin 12/15Aout 5.0/3.3Vout 4.54Ain
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HBD060YGE-A
Mfg:
Power-One
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Isolated Output Power : 60 W
Input Voltage Range : 34 V to 75 V Number of Outputs : 2
Output Voltage (Channel 1) : 5 V Output Current (Channel 1) : 12 A
Output Voltage (Channel 2) : 3.3 V Output Current (Channel 2) : 15 A
Package / Case Size : DIP
Description
Input Voltage (nominal) :
Mounting Style :
Product : Isolated
Number of Outputs : 2
Package / Case Size : DIP
Output Voltage (Channel 1) : 5 V
Output Current (Channel 1) : 12 A
Output Power : 60 W
Output Voltage (Channel 2) : 3.3 V
Input Voltage Range : 34 V to 75 V
Output Current (Channel 2) : 15 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationHBD060YGE-A
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24V
Output5.0VDC, 3.3VDC
Power (Watts)28W
Number of Outputs2
1st Output5 VDC @ 12A
2nd Output3.3 VDC @ 15A