HBS150YG-AN
CONV DC-DC 24V IN 5V OUT 150W
product image
HBS150YG-AN Picture
SeekIC No. : 003659605 Detail
HBS150YG-AN: CONV DC-DC 24V IN 5V OUT 150W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HBS150YG-AN
Quick Details
Series: HBS150 Manufacturer: Power-One
Type: Isolated Number of Outputs: 1
Package / Case : QFN-16, 4 x 4 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 30A Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 1: 5V
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 80%
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Current - Output (Max): 30A
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Package / Case: 9-DIP Module, 1/2 Brick
Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Manufacturer: Power-One
Series: HBS150
Parameters:
Technical/Catalog InformationHBS150YG-AN
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24V
Output5V
Power (Watts)150W
Number of Outputs1
1st Output5 VDC @ 30A