HBS150YH-AN
CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 150W
product image
HBS150YH-AN Picture
SeekIC No. : 003659607 Detail
HBS150YH-AN: CONV DC-DC 24V IN 12V OUT 150W
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HBS150YH-AN
Quick Details
Series: HBS150 Manufacturer: Power-One
Number of DAC Outputs : 2 Type: Isolated
Number of Outputs: 1 Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V Voltage - Output 1: 12V
Voltage - Output 2: - Voltage - Output 3: -
Current - Output (Max): 12.5A Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V) Features: -
Mounting Type: Through Hole Package / Case: 9-DIP Module, 1/2 Brick
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm) Packaging: Bulk
Operating Temperature: -40°C ~ 100°C
Description
Type: Isolated
Number of Outputs: 1
Voltage - Output 2: -
Voltage - Output 3: -
Features: -
Voltage - Output 1: 12V
Mounting Type: Through Hole
Efficiency: 85%
Packaging: Bulk
Voltage - Input (Min): 18V
Voltage - Input (Max): 36V
Voltage - Isolation: 1.5kV (1500V)
Size / Dimension: 2.40" L x 2.28" W x 0.50" H (61.0mm x 57.9mm x 12.7mm)
Package / Case: 9-DIP Module, 1/2 Brick
Current - Output (Max): 12.5A
Power (Watts) - Manufacture Series: 150W
Manufacturer: Power-One
Series: HBS150
Parameters:
Technical/Catalog InformationHBS150YH-AN
VendorPower-One
CategoryPower Supplies
Voltage - Input24V
Output12V
Power (Watts)150W
Number of Outputs1
1st Output12 VDC @ 12.5A