HC1-H-AC100V-F
General Purpose / Industrial Relays RELAY PWR SPDT 10A 100V PLUG-IN
product image
HC1-H-AC100V-F Picture
SeekIC No. : 002552562 Detail
HC1-H-AC100V-F: General Purpose / Industrial Relays RELAY PWR SPDT 10A 100V PLUG-IN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1-H-AC100V-F
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM) Coil Voltage : 100 VDC
Mounting Style : Plug In Contact Material : Silver Alloy
Description
Coil Resistance :
Coil Current :
Switching Voltage :
Contact Current Rating :
Contact Material : Silver Alloy
Contact Form : 1 Form C (SPDT-BM)
Mounting Style : Plug In
Coil Voltage : 100 VDC
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1-H-AC100V-F
VendorPanasonic Electric Works
CategoryRelays
Relay TypeGeneral Purpose
Mounting TypeSocket
Termination StyleSocketable
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage100VAC
Control Off Voltage (Min)30 VAC
Control On Voltage (Max)80 VAC
Coil Current13.2mA