HC1-HTM-AC240V
General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 240VAC Top Mount
product image
HC1-HTM-AC240V Picture
SeekIC No. : 002564781 Detail
HC1-HTM-AC240V: General Purpose / Industrial Relays 1 Form C 240VAC Top Mount
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC1-HTM-AC240V
Mfg:
Panasonic Electric Works
  • Unit Price
  • Negotiable
Description
Contact Form :
Contact Current Rating :
Coil Voltage :
Switching Voltage :
Mounting Style :
Contact Material :
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC1-HTM-AC240V
CircuitSPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage10A @ 250VAC
Coil Voltage240VAC
Control Off Voltage (Min)72 VAC
Control On Voltage (Max)192 VAC
Coil Current5mA