HC2-1R0TR-R
Power Inductors 1.0uH 42.5A 0.0013ohms
product image
HC2-1R0TR-R Picture
SeekIC No. : 001181300 Detail
HC2-1R0TR-R: Power Inductors 1.0uH 42.5A 0.0013ohms
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HC2-1R0TR-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Inductance : 1 uH Tolerance : 20 %
Maximum DC Current : 24.3 Amps Maximum DC Resistance : 0.0013 Ohms
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Dimensions : 19 mm W x 19.2 mm L x 12.7 mm H
Shielding : Unshielded Termination Style : SMD/SMT
Description
Self Resonant Frequency :
Q Minimum :
Package / Case :
Termination Style : SMD/SMT
Tolerance : 20 %
Shielding : Unshielded
Inductance : 1 uH
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Maximum DC Resistance : 0.0013 Ohms
Maximum DC Current : 24.3 Amps
Dimensions : 19 mm W x 19.2 mm L x 12.7 mm H
Parameters:
Technical/Catalog InformationHC2-1R0TR-R
VendorCoiltronics/Div of Cooper/Bussmann
CategoryInductors, Coils, Chokes
Inductance1H
Tolerance±20%
Package / Case0.755" L x 0.748" W x 0.500" H (19.20mm x 19.00mm x 12.70mm)
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Current 33A
Mounting TypeSurface Mount
Q @ Freq-
Self Resonant Freq-
DC Resistance (DCR)1.300 mOhm Max