HCC15DRTH-S93
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
product image
HCC15DRTH-S93 Picture
SeekIC No. : 003106571 Detail
HCC15DRTH-S93: CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCC15DRTH-S93
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Configuration : Half Bridge Module Card Type: Non Specified - Dual Edge
Gender: Female Number of Positions/Bay/Row: 15
Number of Positions: 30 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder Contact Material: Beryllium Copper
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Series: -
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Color: Blue
Flange Feature: Top Mount Opening, Unthreaded, 0.125" (3.18mm) Dia
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCC15DRTH-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesFlange
Number of Positions 30
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue