HCC50DREN-S93
CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET
product image
HCC50DREN-S93 Picture
SeekIC No. : 003111872 Detail
HCC50DREN-S93: CONN EDGECARD 100PS .100 EYELET
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCC50DREN-S93
  • Qty
  • 0~10
Quick Details
Series: - Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Card Type: Non Specified - Dual Edge Gender: Female
Number of Positions/Bay/Row: 50 Gate-Emitter Leakage Current : 0.4 uA
Number of Positions: 100 Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Number of Rows: 2 Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: - Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s) Contact Material: Beryllium Copper
Contact Finish: Gold Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Contact Type: Full Bellows Color: Blue
Packaging: Tray
Description
Gender: Female
Number of Rows: 2
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Features: -
Contact Finish: Gold
Contact Finish Thickness: 30µin (0.76µm)
Flange Feature: -
Card Type: Non Specified - Dual Edge
Packaging: Tray
Series: -
Number of Positions: 100
Card Thickness: 0.093" (2.36mm)
Mounting Type: Panel Mount
Termination: Solder Eyelet(s)
Manufacturer: Sullins Connector Solutions
Contact Type: Full Bellows
Color: Blue
Number of Positions/Bay/Row: 50
Contact Material: Beryllium Copper
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCC50DREN-S93
VendorSullins Connector Solutions
CategoryConnectors
Card Thickness0.093" (2.36mm)
Card TypeDual Edge
Contact FinishGold
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Solder Eyelet
Features-
Number of Positions 100
Number of Rows2
Pitch0.100" (2.54mm)
ColorBlue