HCM49-10.240MABJT
CRYSTAL 10.240 MHZ 18PF SMD
product image
HCM49-10.240MABJT Picture
SeekIC No. : 003412874 Detail
HCM49-10.240MABJT: CRYSTAL 10.240 MHZ 18PF SMD
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCM49-10.240MABJT
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: HCM49 Manufacturer: Citizen Finetech Miyota
Type: MHz Crystal Emitter- Base Voltage VEBO : 2.3 V
Frequency: 10.24MHz Frequency Stability: ±50ppm
Frequency Tolerance: ±30ppm Load Capacitance: 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 Ohm Operating Mode: Fundamental
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount Package / Case: HC49/US
Size / Dimension: 0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm) Height: 0.169" (4.30mm)
Description
Type: MHz Crystal
Frequency Stability: ±50ppm
Frequency Tolerance: ±30ppm
Operating Mode: Fundamental
Ratings: -
Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: HC49/US
Height: 0.169" (4.30mm)
Load Capacitance: 18pF
ESR (Equivalent Series Resistance): 80 Ohm
Operating Temperature: -10°C ~ 60°C
Packaging: Cut Tape (CT)
Series: HCM49
Manufacturer: Citizen Finetech Miyota
Size / Dimension: 0.449" L x 0.190" W (11.40mm x 4.83mm)
Frequency: 10.24MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCM49-10.240MABJT
VendorCitizen Finetech Miyota (VA)
CategoryCrystals and Oscillators
Frequency10.24MHz
Load Capacitance18pF
Package / CaseHC49/US
PackagingCut Tape (CT)
Frequency Tolerance±30ppm
Mounting TypeSurface Mount
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-40°C ~ 85°C