HCPL-053L-500E
High Speed Optocouplers 1MBd 2Ch 16mA
product image
HCPL-053L-500E Picture
SeekIC No. : 0088055 Detail
HCPL-053L-500E: High Speed Optocouplers 1MBd 2Ch 16mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-053L-500E
Mfg:
Avago Technologies
Quick Details
Current Transfer Ratio : 24 % Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Maximum Input Diode Current : 50 mA Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : 0 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Package / Case : SOIC-8
Maximum Forward Diode Voltage : 1.7 V
Maximum Power Dissipation : 100 mW
Maximum Input Diode Current : 50 mA
Packaging : Reel
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Minimum Operating Temperature : 0 C
Maximum Baud Rate : 1 Mbps
Current Transfer Ratio : 24 %
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-053L-500E
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Voltage - Isolation3750Vrms
Input TypeDC
Output TypeTransistor with Vcc
Current - Output / Channel8mA
Voltage - Output7V
Vce Saturation (Max)-
Current Transfer Ratio (Min)15% @ 16mA