HCPL-061A-060E
High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
product image
HCPL-061A-060E Picture
SeekIC No. : 0088112 Detail
HCPL-061A-060E: High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-061A-060E
Quick Details
Maximum Baud Rate : 10 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.75 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V Maximum Power Dissipation : 85 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Tube
Maximum Input Diode Current :
Maximum Reverse Diode Voltage : 5 V
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Packaging : Tube
Maximum Baud Rate : 10 MBps
Maximum Power Dissipation : 85 mW
Maximum Forward Diode Voltage : 1.75 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-061A-060E
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate10Mbs
Current - Output/Channel50mA
PackagingTube
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names HCPL 061A 060E