HCPL-061A#500
High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
product image
HCPL-061A#500 Picture
SeekIC No. : 0088863 Detail
HCPL-061A#500: High Speed Optocouplers 10MBd 1Ch 3mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
HCPL-061A#500
Quick Details
Maximum Baud Rate : 10 MBps Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Operating Temperature : + 85 C Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8 Packaging : Reel
Description
Current Transfer Ratio :
Maximum Input Diode Current :
Minimum Operating Temperature : - 40 C
Package / Case : SOIC-8
Packaging : Reel
Maximum Reverse Diode Voltage : 3 V
Maximum Operating Temperature : + 85 C
Maximum Baud Rate : 10 MBps
Maximum Power Dissipation : 60 mW
Maximum Forward Diode Voltage : 1.6 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationHCPL-061A#500
VendorAvago Technologies US Inc.
CategoryIsolators
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (3.9mm Width)
Isolation Voltage3750Vrms
Configuration1, One Direction
Input TypeDC
Output TypeOpen Collector
Data Rate10Mbs
Current - Output/Channel50mA
PackagingTape & Reel (TR)
Lead Free StatusContains Lead
RoHS StatusRoHS Non-Compliant
Other Names HCPL 061A#500